SŁOWACJA WYDALA TRZECH ROSYJSKICH DYPLOMATÓW

Trzech rosyjskich dyplomatów otrzymało nakaz opuszczenia terytorium Słowacji. Według krajowych mediów sprawa ma mieć związek z zabójstwem w Tiergarten.

W poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Słowacji potwierdziło doniesienia medialne, że trzech rosyjskich dyplomatów zostało uznanych za „persona non grata” i nakazano im natychmiastowe opuszczenie kraju.

Wydaleni rosyjscy dyplomaci pracowali w rosyjskiej ambasadzie w Bratysławie. Uważa się, że są to oficerowie wywiadu działający pod przykrywką dyplomatyczną. Rzecznik słowackiego MSZ wydał w poniedziałek oświadczenie, powołując się na „informacje ze słowackich służb wywiadowczych”, według których mieli oni prowadzić „działania niezgodne z wiedeńską konwencją o stosunkach dyplomatycznych”. Dodatkowo, jak stwierdzono w oświadczeniu, słowackie władze wykryły „nadużycie w wykorzystywaniu wiz wydawanych w konsulacie generalnym Słowacji w Petersburgu, w wyniku którego doszło do popełnienia poważnego przestępstwa na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej”.

Oświadczenie nie precyzowało kwestii dot. „poważnej zbrodni”, jednak w opinii słowackich mediów odnosi się do zabójstwa Zelimchana Changoszwilego, czołowej postaci drugiej wojny czeczeńskiej.

Changoszwili, muzułmanin urodzony w Gruzji, był ochroniarzem Asłana Maschadowa, samozwańczego przywódcy muzułmańskich separatystów w Północnym Kaukazie. W 2015 roku Changoszwili starał się o azyl polityczny w Niemczech po tym, jak dwóch mężczyzn w Tbilisi próbowało go zabić. Niemieckie władze początkowo umieściły go na liście obserwacyjnej. Jednak po krótkim czasie został z niej usunięty – to właśnie wtedy rozpoczął swoją współpracę z krajowymi agencjami antyterrorystycznymi. Brał również udział w programach mających na celu deradykalizację muzułmańskiej młodzieży.

Dla przypomnienia Changoszwili został zastrzelony w biały dzień w Berlinie przez mężczyznę trzymającego pistolet z tłumikiem. Urzędnicy z berlińskiej prokuratury powiedzieli wówczas, że „czyn ten był z góry zaplanowany i może mieć podłoże polityczne”. Obecnie uważa się, że co najmniej jeden z mężczyzn podejrzanych o udział w planowaniu zabójstwa Changoszwilego przyjechał z Rosji do Unii Europejskiej na podstawie wizy wydanej przez konsulat Słowacji w Petersburgu

Rosyjscy dyplomaci mają tydzień na opuszczenie Słowacji. Ambasada Rosji w Bratysławie oświadczyła, że nie będzie komentować wydaleń. Przedstawiciele Kremla stanowczo zaprzeczyli, że rosyjski rząd miał jakiekolwiek powiązania z zabójstwem Changoszwilego. Moskwa zapowiedziała wydalenie w najbliższych dniach równej liczby słowackich dyplomatów ze stolicy Rosji.

Źródło: Aktuality
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: