NIEMCY: POWSTAJE AGENCJA DS. CYBERBEZPIECZEŃSTWA

Niemiecki rząd zobowiązał się do stworzenia agencji ds. cyberbezpieczeństwa kraju. Projekt, na który początkowo przeznaczono około 350 mln euro został określony przez niemieckiego ministra obrony jako „kamień milowy”.

Niemcy ogłosiły we wtorek, że powołały federalną agencję ds. zwalczania cyberzagrożeń dla bezpieczeństwa kraju. Organizacja, na którą zostanie początkowo przeznaczone 350 mln euro do 2023 r., ma mieć siedzibę we wschodnim mieście Halle.

Agencja, której utworzenie zostało uzgodnione w umowie koalicyjnej partii rządzących w 2018 r., ma zajmować się koordynacją innowacyjnych badań nad cyberbezpieczeństwem i wspomagać w przekształceniu wyników badań w praktyczne rozwiązania w zakresie zwalczania cyberzagrożeń.

W opinii niemieckiej minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer: „Utworzenie agencji jest kamieniem milowym w ochronie systemów informatycznych. Rozwój innowacyjnych pomysłów ma szczególnie znaczenie w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego i zasługuje na nasze szczególne zaangażowanie”. Inny minister, Horst Seehofer stwierdził zaś, że: „Agencja ma na celu wzmocnienie suwerenności cyfrowej Niemiec”.

W placówce, na czele której stanie Christoph Igel, ekspert ds. sztucznej inteligencji, zatrudnionych zostanie ok. 100 osób. W komentarzach cytowanych przez niemiecki MON Igel powiedział, że najpilniejszym zadaniem będzie pozyskanie najlepszych niemieckich specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Na koniec warto dodać, że uruchomienie agencji, pierwotnie planowane na marzec, zostało opóźnione między innymi z powodu przedłużającego się poszukiwania odpowiedniej lokalizacji.

Źródło: DW
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: