UGANDA: 7 OFICERÓW OSKARŻONYCH O SZPIEGOSTWO

Siedmiu ugandyjskich oficerów bezpieczeństwa zostało postawionych przed sądem wojennym za rzekome dzielenie się wrażliwymi informacjami z agentami rządowymi Rwandy.

W gronie podejrzanych są: Podporucznicy Alex Kasamula z Żandarmerii Wojskowej, Phillip Nevile Ankunda z Dowództwa Elitarnych Sił Specjalnych oraz szeregowi Nathan Ndwaine, Moses Asiimwe i Godfrey Muhabi – wszyscy są studentami inżynierii i obsługi technicznej samolotów w Nakasongola Air Defense Wing. Pozostali to podkomendanci policji: Benon Akandwanaho i Frank Sabiiti, którzy służą odpowiednio w Komendzie Głównej Wydziału Policji w Kira i na posterunku granicznym w Mutukula.

Kilku z ww. stanęło przed Sądem Wojskowym w poniedziałek po południu w stolicy Ugandy, Kampali. Zostali oskarżeni o przestępstwa związane z bezpieczeństwem, sprzeczne z art. 130 ustawy UPDF. Ten konkretny artykuł przewiduje przestępstwo polegające na ujawnieniu poufnych informacji wrogowi lub nieupoważnionym członkom sił obronnych, osobom lub społeczeństwu.

Prokuratura poinformowała sąd, że w okresie od lutego do mają bieżącego roku oskarżeni przebywający w różnych miejscach w Kampali dzielili się poufnymi informacjami z agentami władz rwandyjskich z zamiarem narażenia na szwank bezpieczeństwa Sił Obrony Ugandy. Prokuratura nie ujawniła jednak ani szczegółów dotyczących rodzaju informacji, które oskarżeni przekazywali agentom rwandyjskim, ani tożsamości tych agentów. Podejrzani nie przyznają się do zarzutów, a prokuratura zwróciła się do sądu o ich zatrzymanie do dnia 31 sierpnia 2020 r. w związku z kontynuowaniem dochodzenia.

Rwanda i Uganda utrzymywały ze sobą chłodne stosunki, odkąd prezydent Paul Kagame nakazał zamknięcie granic między Cyanika i Gatuną w lutym 2019 roku. Oskarżył on rząd ugandyjski o ukrywanie dysydentów, którzy chcą obalić jego przywództwo. W ubiegłym roku prezydent Yoweri Museveni i Kagame odbyli kilka spotkań, aby spróbować rozwiązać impas między tymi dwoma krajami.

Źródło: see.news
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: