NORWESKI CIOS W ROSYJSKĄ DYPLOMACJĘ

W ubiegłym tygodniu Norwegia wydaliła rosyjskiego dyplomatę, zarzucając mu szpiegostwo. W międzyczasie lokalne media zidentyfikowały obywatela Norwegii zaangażowanego w całą sprawę.

Norweski obywatel został aresztowany prawie 2 tygodnie temu. Podobno po tym, jak spotkał się z oficerem rosyjskiego wywiadu w restauracji w Oslo. Aresztowanie zostało ogłoszone w poniedziałek przez norweską agencję kontrwywiadu. Władze stwierdziły, że mężczyzna miał „dostęp do informacji, które mogą być interesujące dla obcych narodów” dzięki swojej pracy w sektorze prywatnym.

Media zidentyfikowały mężczyznę jako dr Harsharna Singha Tathgara, 50-letniego obywatela Norwegii, który urodził się w Indiach. Tathgar uzyskał tytuł doktora w 2001 roku na Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii w Trondheim, po zakończeniu badań nad właściwościami niklu i magnezu. Według norweskiej służby PST, Tathgar przyznał się do dzielenia się zastrzeżonymi informacjami z rosyjskim dyplomatą. Według sędziego, który w poniedziałek osadził Tathgara w areszcie, urodzony w Indiach Norweg otrzymał od Rosjan wynagrodzenie pieniężne za swoje usługi, które „nie było bez znaczenia”. Uważa się również, że Tathgar spotkał swojego rzekomego rosyjskiego opiekuna kilka razy w ciągu ostatniego roku lub nawet dłużej.

Rosyjski dyplomata nie został aresztowany razem z Tathgarem, ponieważ posiada immunitet dyplomatyczny. Jednak teraz wydaje się, że został uznany za persona non grata w Norwegii. Przedstawiciele norweskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedzieli dziennikarzom, że norweski rząd „poinformował ambasadora Rosji o całej sprawie”. Dyplomata został rozpoznany jako Aleksandr Stekolshchikov. Podobno pełnił funkcję zastępcy przedstawiciela handlowego w ambasadzie Rosji w Oslo. Obecnie jest oskarżany przez norweski rząd o angażowanie się w „działania niezgodne z jego rolą i statusem dyplomaty”. Dostał czas do końca tygodnia na opuszczenie kraju.

W międzyczasie rosyjska ambasada w Oslo złożyła skargę do norweskich władz, twierdząc, że torba, którą Stekolshchikov miał przy sobie, gdy był konfrontowany z PST, została bezprawnie przeszukana, pomimo jego statusu dyplomatycznego. Rosjanie twierdzą również, że Stekolshchikov został „niesprawiedliwie zatrzymany” przez PST po „spotkaniu z obywatelem Norwegii”. Moskwa zarzuca obecnie norweskiemu MSZ naruszenie statusu dyplomatycznego personelu ambasady. Oslo jednak zaprzecza tym oskarżeniom.

Źródło: TV2.no
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: