OFICER ZIELONYCH BERETÓW NA ROSYJSKIEJ SMYCZY

Były oficer sił specjalnych USA został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji. Według prokuratorów oskarżony uważał się za „obywatela Rosji” i przez ponad 10 lat przekazywał Moskwie tajemnice wojskowe.

Amerykański Departament Sprawiedliwości poinformował, że były oficer Zielonych Beretów – sił specjalnych USA – został w ostatnim czasie aresztowany i oskarżony o szpiegostwo dla Rosji. 45-letni Peter Debbins oskarżony został o dzielenie się z rosyjskim wywiadem tajemnicami wojskowymi dot. działalności swojej jednostki w byłych republikach radzieckich.

Urodzony w USA Debbins został zwerbowany przez rosyjski wywiad w 1996 r. Było to jeszcze przed jego wstąpieniem do wojska. Odbył on kilka podróży do Rosji, gdzie znajdował się rodzinny dom jego matki. Jego pierwszy kontakt z rosyjskimi służbami miał rzekomo nastąpić w okresie jego studiów. Co ważne, oskarżony w 1997 roku poślubił córkę jednego z rosyjskich oficerów.

Jak udało się ustalić śledczym, Debbins chciał opuścić wojsko kilka lat po wstąpieniu do jego szeregów. To właśnie Rosjanie poprosili go o pozostanie i dołączenie do Zielonych Beretów. Do sił specjalnych USA w 2001 roku, a dwa lata później został kapitanem. Podczas swojej służby przebywał w Niemczech, a później w Azerbejdżanie z poświadczeniem bezpieczeństwa na wysokim szczeblu.

Według aktu oskarżenia ostatni kontakt Debbinsa z jego rosyjskimi opiekunami miał miejsce w 2011 roku. „Zarzucane w tej sprawie fakty to szokująca zdrada i kraju” – powiedział w oświadczeniu starszy urzędnik kontrwywiadu FBI, Alan Kohler.

W akcie oskarżenia stwierdzono, że Debbins był częściowo zmotywowany do współpracy z Moskwą z powodu goryczy związanej z karierą w armii i chęci nawiązania kontaktów biznesowych w Rosji. Oskarżonemu grozi dożywotnia kara więzienia.

Źródło: DW
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: