DANIA: SZEF WYWIADU WOJSKOWEGO ZAWIESZONY

Szef wywiadu wojskowego Danii został zawieszony po ujawnieniu informacji, że agencja złamała prawo i wprowadziła w błąd organ nadzoru.

Szef duńskiego wywiadu wojskowego Lars Findsen wraz z dwoma innymi pracownikami został „tymczasowo” zawieszony. Według nieoficjalnych informacji medialnych powodem zawieszania był fakt, że duński wywiad przez ostatnie 6 lat rzekomo szpiegował swoich obywateli.

Śledztwo w sprawie agencji zostało wszczęte po doniesieniach ze strony sygnalistów. Nie jest jasne, czy obywatele kiedykolwiek zostaną poinformowani, czy byli celem działań wywiadowczych. Co więcej, oskarżenia dot. także braku dochodzenia w sprawie zarzutów szpiegostwa w siłach zbrojnych.

Minister obrony Trine Bramsen powiedziała, że w tej sprawie zostanie wszczęte specjalne śledztwo. W oświadczeniu na stronie internetowej ministerstwa poinformowano, że sprawa zostanie rozpatrzona „z największą powagą”. „Ważne jest dla mnie, aby podkreślić, że walka z groźbami pod adresem Danii nie może ustać w trakcie prowadzenia śledztwa” – powiedziała duńska minister.

Źródło: BBC
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: