SZEF MOSSADU Z WIZYTĄ W ZEA

Szef izraelskiego Mossadu w ostatnim czasie odwiedził ZEA w celu przeprowadzenia rozmów na tematy związane z bezpieczeństwem. Dyskusja na temat współpracy w tym obszarze nastąpiła kilka dni po tym, jak dwa państwa zgodziły się nawiązać stosunki dyplomatyczne.

Jak poinformowały media, szef Mossadu Yossi Cohen omówił „współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa” z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego ZEA, szejkiem Tahnounem bin Zayedem Al Nahyanem. Podróż Cohena do Abu Zabi była pierwszą wizytą izraelskiego urzędnika w Zjednoczonych Emiratach Arabskich po ogłoszeniu przez prezydenta Trumpa, że oba kraje zgodziły się na normalizację stosunków.

W ramach umowy Izrael zgodził się na zawieszenie aneksji terytoriów na okupowanym Zachodnim Brzegu. Jednak według izraelskiego premiera zgoda dot. wyłącznie „opóźnienia” i że plan ten nie został ostatecznie odrzucony. Dla przypomnienia: napięcie między Izraelem a ZEA wzrosło w 2010 roku po tym, jak Mossad został oskarżony o zabójstwo agenta palestyńskiej grupy Hamas, Mahmuda al-Mabhouha, w pokoju hotelowym w Dubaju.

Co ważne, umowa Izrael-Zjednoczone Emiraty Arabskie jest dopiero trzecim tego typu porozumieniem, jakie Izrael zawarł z krajem arabskim, po Egipcie i Jordanii, i stwarza perspektywę dla podobnych umów z innymi prozachodnimi państwami Zatoki Perskiej.

Źródło: Al-Jazeera
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: