CHINY ZINFILTROWAŁY CIA?

Były oficer CIA został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin. Aresztowanie nastąpiło miesiąc po zamknięciu przez USA chińskiego konsulatu w Houston.

Aresztowanie 67-letniego Alexandra Yuk Chinga Ma jest kolejną sprawą z udziałem amerykańskich oficerów wywiadu oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Chin i nastąpiło zaledwie miesiąc po zamknięciu przez administrację Trumpa konsulatu Chin w Houston. Ma został oskarżony o spiskowanie z innym byłym oficerem CIA – który jest jego krewnym – w celu szpiegostwa.

“Ślad chińskich działań wywiadowczych jest długi i, niestety, usiany przez byłych amerykańskich oficerów wywiadu, którzy zdradzili swoich kolegów, swój kraj i jego liberalno-demokratyczne wartości, aby wesprzeć autorytarny reżim komunistyczny”, powiedział John Demers, asystent prokuratora generalnego ds. bezpieczeństwa narodowego.

Ma obywatel USA, który urodził się w Hongkongu, spędził siedem lat pracując dla CIA, aż do swojej rezygnacji w 1989 r., przenosząc się najpierw do Szanghaju, a następnie na Hawaje w 2001 r. W Honolulu pracował jako lingwista kontraktowy dla FBI po tym, jak jego aplikacja na funkcję agenta specjalnego została odrzucona (ze względu na wiek).

FBI twierdziło, że Ma ujawnił informacje chińskim szpiegom podczas serii spotkań w hotelu w Hongkongu w 2001 r. – niektóre z nich zostały zarejestrowane na taśmie wideo – i przekazywał tajne informacje o personelu CIA i zagranicznych aktywach, operacjach i handlu.

Zgodnie ze skargą regularnie fotografował dokumenty FBI, a przy jednej okazji spalił płytę CD na której znajdowały się wyniki badań dot. technologii systemów kierowania pociskami. Co więcej, w marcu 2010 r. miał przewieźć skradzione dokumenty oznaczone jako tajne.

Krewny Ma, który nie był wymieniony w dokumentach sądowych, rzekomo pracował dla CIA przez 11 lat do 1982 roku i obecnie mieszka w Los Angeles. Były oficer, który został przydzielony do pracy za granicami kraju w regionie Azji Wschodniej i Pacyfiku. Miał również wyższy certyfikat bezpieczeństwa niż Ma, który umożliwiał mu dostęp do prawdziwych nazwisk tajnych oficerów oraz danych dot. szkolenia kryptograficznego.

Źródło: FT
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: