NASA: CHIŃSKI NAUKOWIEC ZATAIŁ INFORMACJE O WSPÓŁPRACY Z CHINAMI

Chiński naukowiec pracujący nad amerykańskimi projektami kosmicznymi w NASA rzekomo zataił powiązania z chińskimi instytucjami akademickimi i podmiotami komercyjnymi.

24 sierpnia wniesiono oskarżenie wobec Zhengdonga Cheng’a w sprawie podejrzeń o udział w spisku, składaniu fałszywych zeznań i udziału w  oszustwach podsłuchowych. Cheng rzekomo kierował zespołem prowadzącym badania dla NASA. Zgodnie z aktem oskarżenia przez kilka lat z premedytacją podejmował działania mające na celu zaciemnienie związków i współpracy z chińskim uniwersytetem i co najmniej jedną chińską firmą. Warunki przyznania Chengowi rządowego grantu na badania zabraniały mu uczestnictwa, współpracy lub koordynacji z Chinami, jakąkolwiek spółką chińską lub jakimkolwiek chińskim uniwersytetem.

“Po raz kolejny byliśmy świadkami konsekwencji karnych, które mogą wyniknąć z zatajonego udziału w programie talentów chińskiego rządu”, powiedział asystent prokuratora generalnego ds. bezpieczeństwa narodowego John C. Demers. “Profesor Cheng rzekomo złożył fałszywe oświadczenia do swojej uczelni i do NASA dotyczące jego powiązań z chińskim rządem. Chiny budują gospodarkę i instytucje akademickie z cegieł skradzionych innym państwom na całym świecie”, powiedział prokurator Ryan K. Patrick z południowego dystryktu Teksasu. “Podczas gdy 1,4 miliona zagranicznych badaczy i pracowników naukowych jest tutaj w USA, Chiński Program Talentów wykorzystuje nasze uniwersytety”.

“Zhengdong Cheng świadomie oszukał urzędników NASA na temat swojego związku z chińskimi firmami i uniwersytetami, chętnie przyjął fundusze rządowe USA i oszukał swoją uczelnię”, powiedział zastępca dyrektora Alana Kohlera, Jr. z Wydziału Kontrwywiadu FBI. “FBI jest zobowiązana do ścigania tych osób, które próbują zakłócić pracę naszych instytucji badawczych i agencji rządowych, ukrywając swój udział w chińskich programach talentów”.

Źródło: Justice.gov
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: