AMERYKAŃSKI U-2 OBSERWUJE ĆWICZENIA CHIŃSKIEJ ARMII

Pekin oskarżył USA o wysłanie samolotu szpiegowskiego U-2 do strefy, w której obowiązywał zakazu lotów. W tym czasie w strefie prowadzone były chińskie ćwiczenia militarne.

Amerykański statek zwiadowczy U-2 miał operować w chińskiej przestrzeni powietrznej uznanej za znajdującą się poza zasięgiem kontroli podczas ćwiczeń prowadzonych przez Dowództwo Teatru Północnego Ludowego Armii Wyzwolenia.

“Wtargnięcie poważnie wpłynęło na przebieg ćwiczeń i działań szkoleniowych chińskiej armii, a także naruszyło zasady zachowania bezpieczeństwa lotniczego i morskiego między Chinami a Stanami Zjednoczonymi”, powiedział Wu Qian.

Zgodnie z oświadczeniem Sił Powietrznych USA lot rzeczywiście się odbył, ale nie stwierdzono naruszeń międzynarodowych zasad. “Lot U-2 został przeprowadzony na obszarze operacyjnym Indo-Pacyfiku i zgodnie z przyjętymi międzynarodowymi zasadami i przepisami regulującymi loty samolotów. Personel Sił Powietrznych Pacyfiku będzie kontynuował loty i działał wszędzie tam, gdzie prawo międzynarodowe na to pozwala, w wybranym przez nas czasie i tempie”.

U-2 jest jednym z najstarszych samolotów w inwentarzu USA. Pierwszy model, opracowany w celu monitorowania rozwoju armii ZSRR latał w latach 50. Te wczesne modele latały na wysokości 70 000 stóp, aby pozostać poza zasięgiem pocisków przeciwlotniczych. W ciągu ostatnich dziesięcioleci samolot został jednak znacznie zmodernizowany. “U-2 mają teraz systemy monitoringu dalekiego zasięgu. Mogą więc monitorować i wyświetlać obraz z odległości kilkudziesięciu mil. Mają elektroniczne i dalekosiężne czujniki podczerwieni”.

Źródło: CNN
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: