INDYJSKI WYWIAD SZPIEGUJE NIEMIECKIE SPOŁECZNOŚCI

Indyjski obywatel został oskarżony o szpiegowanie społeczności sikhijskiej i kaszmirskiej mieszkającej w Niemczech.

Podejrzany, zidentyfikowany jako 54-letni Balvir S, jest oskarżony o pracę dla Research and Analysis Wing (RAW), indyjskiej zagranicznej agencji wywiadowczej, co najmniej od stycznia 2015 roku.

Prokuratorzy twierdzą, że pozyskiwał on informacje na temat osób z opozycji sikhijskiej i ruchu kaszmirskiego oraz ich krewnych mieszkających w Niemczech. Informacje miał następnie przekazywać swoim przełożonym, którzy pracowali w indyjskim konsulacie generalnym we Frankfurcie.

Warto przypomnieć, że nie jest to pierwszy taki przypadek… W ubiegłym roku sąd we Frankfurcie skazał parę obywateli Indii za szpiegowanie tych samych społeczności. Mężczyzna został skazany na 18 miesięcy więzienia w zawieszeniu za działalność w charakterze zagranicznego agenta wywiadu, a jego żona ukarana grzywną za pomoc w nielegalnej działalności.

Frankfurt jest szczególnie interesujący dla indyjskich tajnych służb, ponieważ to właśnie tam (w zachodnich Niemczech) mieszka największa społeczność sikhów szacowana na 10-20 tys. osób.

Źródło: Al-Jazeera
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: