KOLEJNY CHIŃSKI NAUKOWIEC ZATRZYMANY W USA

Chiński naukowiec z Uniwersytetu z Californi został oskarżony o zniszczenie dowodów w celu utrudnienia śledztwa FBI w sprawie potencjalnego szpiegostwa.

Jak wskazuje Departament Sprawiedliwości 29-letni Guan Lei został aresztowany po tym jak wrzucił uszkodzony twardy dysk do śmietnika na zewnątrz swojego mieszkania.

Prokuratorzy twierdzą, że Guan, który przebywał w USA na wizie nieimigracyjnej, wrzucił uszkodzony dysk twardy do kosza na śmieci w pobliżu swojej rezydencji pod koniec lipca. Działanie nastąpiło po tym, jak Guan został zatrzymany przed wejście na pokład samolotu zmierzającego do Chin i nie wyraził zgody na zbadanie zawartości swojego komputera.

FBI oświadczyło, że dysk twardy “został nieodwracalnie uszkodzony i że wszystkie poprzednie dane związane z dyskiem twardym zostały usunięte celowo”.

Guan jest obecnie przesłuchiwany w sprawie przeniesienie wrażliwego amerykańskiego oprogramowania lub danych technicznych do Narodowego Uniwersytetu Technologii Obronnych Chin (NUDT) i złożenia fałszywych zeznań dot. jego związku z chińską armią.

“Guan brał udział w szkoleniu wojskowym NUDT…, który jest podejrzewany o zamawianie produktów pochodzenia amerykańskiego w celu stworzenia superkomputerów z zastosowaniem materiałów wybuchowych” – wskazują przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości.

Źródło: Justthenews
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: