FACEBOOK I ROSYJSKA PROPAGANDA

Jedna z rosyjskich agencji badań, która ingerowała w wybory w USA w 2016 roku, w ostatnim czasie stworzyła na Facebook’u fałszywy lewicowy portal informacyjny, obsadziła go fałszywymi redaktorami z wygenerowanymi przez SI zdjęciami w ramach nowej operacji wpływu.

Najnowsza operacja Internet Research Agency (IRA) była jeszcze na bardzo wczesnym etapie, gdy została wykryta dzięki wskazówkom uzyskanym przez FBI. Rosyjska sieć posiadała 13 kont i dwie strony, a jej zwolennikami było w sumie około 14 000 osób.

Konta i strony na Facebooku zostały zaprojektowane w celu wzmocnienia PeaceData.net, anglo- i arabskojęzycznej strony internetowej, która twierdziła, że jest „globalną organizacją informacyjną”. W rzeczywistości redakcja nie istnieje. Zdjęcia “pracowników” PeaceData zostały stworzone przy użyciu Generative Adversarial Networks, rodzaju SI, która może tworzyć realistyczne wizerunki twarzy, jak twierdzi Graphika, firma zajmująca się analizą mediów społecznościowych, która przygotowała raport z operacji IRA.

Wiele z tych postaci miało profile na Twitterze i LinkedIn. Twitter poinformował we wtorek, że zawiesił pięć kont związanych z PeaceData za „manipulację, którą można wiarygodnie przypisać rosyjskim podmiotom państwowym”.

Czterech niezależnych dziennikarzy, którzy pisali dla PeaceData, poinformowało, że skontaktował się z nimi jeden z “redaktorów” PeaceData na Twitterze, LinkedIn lub za pośrednictwem zwykłej poczty elektronicznej z ofertą pisania artykułów dla strony. Dwóch z nich było publicystami na wczesnym etapie kariery zawodowej, którzy niedawno zostali zwolnieni z pracy i chcieli się wykazać.

O oszustwie pisarze dowiedzieli się z doniesień prasowych lub zapytań reporterów. Jeden z doświadczonych dziennikarzy powiedział, że PeaceData zapłacił 250 dolarów z góry, co jest rzeczą rzadko spotykaną w dziennikarskim świecie.

Według raportu Facebook’a, PeaceData w swoich publikacjach przedstawiał USA jako kraj “łamiący prawo za granicą”. Zarówno Facebook, jak i Graphika stwierdziły, że operacja została wykryta i zdemontowana, zanim wyrządziła znaczne szkody.

Źródło: The Guardian
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: