TURCJA: KOLEJNE SPIĘCIE Z PAŃSTWEM UE?

We wtorek doszło do zaciekłej wymiany zdań między urzędnikami austriackimi i tureckimi, po tym jak rząd austriacki ogłosił, że wniesie oskarżenie przeciwko osobie zatrzymanej, której zarzuca się współpracę z tureckim wywiadem. Oskarżenie zostało ogłoszone we wtorek rano przez austriackiego ministra spraw wewnętrznych Karla Nehammera, podczas konferencji prasowej w Wiedniu.

Podczas konferencji prasowej Nehammer powiedział, że rząd austriacki chciałby „…Wysłać jasne przesłanie do Republiki Tureckiej. Na szpiegostwo tureckie i ingerencję Turcji w swobody obywatelskie [obywateli] nie ma miejsca w Austrii”. Ponadto austriacki urzędnik podkreślił, że jego rząd będzie „pracował na szczeblu europejskim, aby upewnić się, że Turcja nie będzie ingerować w wewnętrzne sprawy państw UE”. Wiedeń powiadomił już Horsta Seehofera, przewodniczącego Rady Europejskiej, o sprawie szpiegostwa.

Uważa się, że rzekomy turecki szpieg został wykryty przez władze austriackie po wielkim politycznym proteście, który miał miejsce w Wiedniu w czerwcu ubiegłego roku, w wyniku którego doszło do gwałtownych starć pomiędzy prokurdyjskimi i protureckimi demonstrantami. Śledztwo przeprowadzone przez policję austriacką wykazało, że wielu protureckich demonstrantów było powiązanych z skrajnie prawicową grupą turecką znaną jako Szare Wilki.

W odpowiedzi na wypowiedzi Nehammera, rząd turecki oskarżył przywódców Austrii o ukrywanie „antytureckiej obsesji”. Rzecznik tureckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Hami Aksoy powiedział dziennikarzom w Ankarze, że rząd austriacki powinien “działać z […] powagą i zdrowym rozsądkiem”.

Źródło: Reuters
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: