CHIŃSKA DYPLOMACJA W USA MOCNO OGRANICZONA

Sekretarz Stanu Mike Pompeo Pompeo poinformował o nowych ograniczeniach dla chińskich dyplomatów w USA. Jest to część kampanii administracji Trumpa przeciwko chińskim wpływom i działaniom szpiegowskim.

USA poinformowało, że od bieżącego tygodnia będą wymagały od kluczowych chińskich dyplomatów uzyskania zgody Departamentu Stanu na wizyty w amerykańskich kampusach uniwersyteckich lub organizacji wydarzeń kulturalnych z ponad 50 osobami. Tego rodzaju posunięcie to odpowiedź na ograniczenia nałożone przez Pekin na amerykańskich dyplomatów w Chinach.

Departament Stanu powiadomił także, że podejmie działania mające na celu zapewnienie, że wszystkie konta w chińskich ambasadach i konsularnych mediach społecznościowych zostaną „odpowiednio zweryfikowane”.

Chińska ambasada w Waszyngtonie nazwała działania „kolejnym nieuzasadnionym ograniczeniem i barierą dla chińskiego personelu dyplomatycznego i konsularnego”, który „jest sprzeczny z samozwańczymi wartościami otwartości i wolności strony amerykańskiej”.

Sekretarz Stanu Mike Pompeo podkreślił, że Departament Stanu napisał ostatnio do zarządów amerykańskich uniwersytetów, ostrzegając je przed zagrożeniami ze strony Komunistycznej Partii Chin. „Zagrożenia mogą przybrać formę nielegalnego finansowania badań, kradzieży własności intelektualnej, zastraszania zagranicznych studentów oraz nieprzejrzystych działań rekrutacyjnych” – powiedział Pompeo. Dodał także, że ma nadzieję, że dziesiątki finansowanych przez rząd chiński centrów kulturalnych Instytutu Konfucjusza na amerykańskich kampusach zostaną zamknięte do końca roku.

Źrodło: Reuters
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: