USA: ODTAJNIONO PEŁNĄ WERSJĘ „WSPOMNIEŃ” ZNANEGO AGENTA FBI

Dziewięć lat po tym, jak CIA utajniło fragmenty książki Ali Soufana, agencja pozwoliła w końcu na publikację pełniejszej wersji jego historii.

Ali Saufan, doświadczony agent FBI ds. walki z terroryzmem, po schwytaniu grupy podejrzanych z Kaidy we wrześniu 2002 r., został polecony przez CIA do wzięcia udziału w przesłuchaniach. Jednak tuż przed przesłuchaniami 2-óch kluczowych więźniów został odsunięty.

Soufan narobił sobie wrogów za sprzeciwianie się nadużyciom CIA podczas przesłuchiwania pierwszego cenionego więźnia, Abu Zubaydaha. Ostatecznie uzyskał pozwolenie na przesłuchanie dwóch więźniów, ale kiedy próbował opowiedzieć światu o tych sesjach w swoim pamiętniku z 2011 roku, CIA ocenzurowało wiele z jego relacji.

Dziewięć lat później, po procesie sądowym, CIA ustąpiło. W październiku ponownie opublikuje swoją książkę pod zmienionym tytułem “The Black Banners (Declassified): How Torture Derailed the War on Terror After 9/11″. Jej „nowe” fragmenty rzucają światło na szczegóły historii walki Stanów Zjednoczonych z Al-Kaidą po 11 września.

Źródło: NYTimes
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: