IZRAELSKI SZPIEG PRZED SĄDEM W LIBANIE

Libańska działaczka, Kinda el-Khatib, została w środę oskarżona przez libański sąd wojskowy o rzekome szpiegostwo na rzecz Izraela.

Sędzia śledczy sądu wojskowego Najat Abu Shakra oskarżył Khatib o komunikowanie się z izraelskimi oficerami wywiadu. Zarzuty dot. rzekomego “dążenia” Chatiba do otwarcia granicy między Izraelem a Libanem oraz pomocy w poprawieniu wizerunku Izraela w kraju. Jest wskazują libańskie media nie są to jedyne zarzuty. Oskarżona miała również dostarczać informacji o bezpieczeństwie Libanu kuwejckiemu oficerowi wywiadu, którego spotkała nad Morzem Martwym.

Khatib, która brała czynny udział w protestach antykorupcyjnych rozpoczętych w Libanie we wrześniu ubiegłego roku, została aresztowana w czerwcu w swoim rodzinnym mieście Akkar na północy kraju. Jej rodzina zdecydowanie zaprzecza zarzutom – wielu uważa, że została aresztowana z powodu krytyki prezydenta Michela Aouna. Służby bezpieczeństwa utrzymywały w tym czasie, że jej aresztowanie opierało się na podejrzeniach, że rzekomo wjechała na okupowane przez Izrael od 1967 r. terytoria palestyńskie.

W chwili aresztowania zwolennicy Hezbollahu rozpoczęli kampanię w mediach społecznościowych, oskarżając ją o bycie izraelskim agentem. Rodzina jest przekonana, że “jej akta były gotowe przed aresztowaniem” i twierdzi, że konto Kindy na Twitterze zostało zhakowane, a jej sprzeciw wobec Hezbollahu również sfabrykowany.

Źródło: The New Arab
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: