WRACA SPRAWA JULIANA ASSANGE’A

Niemiecka gazeta Süddeutsche Zeitung twierdzi, że hiszpańska firma ochroniarska, pracując dla amerykańskiego wywiadu ukryła podsłuchy w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. To właśnie w tej placówce ukrywał się Julian Assange.

7 września Süddeutsche Zeitung poinformowała, że ma dowody na bliskie kontakty amerykańskich agencji wywiadowczych z hiszpańską firmą Undercover Global SL, zakontraktowaną do świadczenia usług ochrony w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Assange spędził w niej sześć lat, dziewięć miesięcy i 24 dni, aż do momentu cofnięcia jego statusu dyplomatycznego i azylowego. Jego aresztowanie nastąpiło w kwietniu 2019 roku. Przez większość czasu pobytu pana Assange’a w ambasadzie, UC Global był odpowiedzialny za bezpieczeństwo.

Firma rozpoczęła pracę na rzecz ochrony jachtów, statków towarowych i fabryk przed podpisaniem kontraktu na ochronę córki ówczesnego prezydenta Ekwadoru, Rafaela Correi. Według doniesień pracowników firmy, od 2017 roku właściciel David Morales, były elitarny żołnierz, odbywał regularne podróże do USA. Na przełomie 2017 i 2018 roku Morales rzekomo nalegał na wymianę wszystkich kamer w ambasadzie na nowe, które nagrywały dźwięk, do których zażądał również dostępu. Co więcej, na jego prośbę firma miała także zamontować dodatkowe ukryte mikrofony – w gaśnicy sali konferencyjnej oraz w toaletach dla kobiet – gdzie pan Assange prowadził swoje poufne rozmowy.

Amerykańskie agencje wywiadowcze odmówiły skomentowania ww. zarzutów, a UC Global zaprzeczyło twierdzeniom wysuniętym przez Süddeutsche Zeitung.

Źródło: Irish Times
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: