SZPIEGOWSKI WYŚCIG PO SZCZEPIONKĘ NA COVID-19

Hakerzy i szpiedzy z Chin, Rosji i Iranu skierowali swoje działania na amerykańskie firmy biotechnologiczne i uniwersytety badawcze, które pracują nad opracowaniem szczepionki na COVID-19.

Według amerykańskich urzędników chińscy hakerzy pracujący na zlecenie rządu próbowali ukraść informacje m.in. z Uniwersytetu Północnej Karoliny. Rosyjscy szpiedzy na celownik wzięli dane z uniwersytetów i agencji badawczych funkcjonujących w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Wśród amerykańskich spółek, wobec których prowadzone były działania szpiegowskie wymienić można: Gilead Sciences, Novavax i Moderne. Do tej pory jednak żadna korporacja ani uczelnia nie poinformowała, o jakiejkolwiek „kradzieży” w wyniku prowadzonych działań hakerskich.

Jak wynika z najnowszego raportu amerykańskich służb, wyścig o szczepionkę przeciwko COVID-19 wywołał wojnę wywiadowczą na niespotykaną wcześniej skalę. Również Iran również drastycznie nasilił swoje działania mające na celu kradzież wyników badań nad szczepionką.

W związku z wysokim zagrożeniem dla cyberbezpieczeństwa państwa, USA zdecydowały się na zwiększenie poziomu ochrony uniwersytetów i korporacji prowadzących zaawansowane prace nad szczepionkami, a NATO, które zwykle śledzi ruchy rosyjskich czołgów i komórek terrorystycznych, obecnie bada także działania Kremla w zakresie pozyskania szczepionki na koronawirusa.

Źródło: Dailymail
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: