USA: POLITYCZNE NACISKI NA EX-SZEFA WYWIADU

Były szef wywiadu w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych (DHS) złożył skargę twierdząc, że został zmuszony do manipulowania swoimi analizami ze względów politycznych. 24-stronicowa skarga została złożona we wtorek w biurze inspektora generalnego DHS.

Sygnalista został zidentyfikowany jako Brian Murphy, który pełnił funkcję p.o. szefa wywiadu dla DHS. Treść skargi została udostępniona online na stronie internetowej Stałego Komitetu Wywiadowczego US House. Murphy twierdzi, że jego przełożeni, w tym wyżsi urzędnicy w DHS, byli zaangażowani w |próbę nadużycia władzy” i prawdopodobnie naruszyli prawo federalne.

W swojej skardze Murphy informuje, że jego przełożeni w zasadzie sfabrykowali akta wywiadowcze dotyczące istotnych spraw bezpieczeństwa, w celu uczynienia ich zgodnymi z retoryką Prezydenta Donalda Trumpa. Czyniąc to, urzędnicy próbowali “cenzurować i manipulować informacjami wywiadowczymi” sporządzonymi przez analityków DHS, w celu wspierania jego programu wyborczego.

W swojej skardze Murphy wskazuje p.o. sekretarza bezpieczeństwa wewnętrznego Chada Wolfa, jego poprzedniczkę Kirstjen Nielsen, a także Kena Cuccinellego, jako osoby, które naciskały na niego, aby zmienił swoje analizy wywiadowcze. Naciski rozpoczęły się rzekomo w związku z ingerencją Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. Według Murphy’ego, jego przełożeni poinstruowali go, aby „zaprzestał dostarczania analiz wywiadowczych na temat zagrożenia rosyjską ingerencją w Stanach Zjednoczonych [i] zamiast tego zaczął donosić o działaniach interwencyjnych Chin i Iranu”.

Naciski te, zdaniem Murphy’ego, poszerzyły się później o wysiłki mające na celu skłonienie go do bagatelizowania krajowego zagrożenia terrorystycznego ze strony organizacji skrajnie prawicowych oraz podkreślenie rzekomych związków pomiędzy terroryzmem a imigracją do USA pochodzącą z Ameryki Łacińskiej. Pod koniec 2018 roku ówczesny sekretarz DHS Kirstjen Nielsen powiedział Kongresowi, że prawie 3 800 udokumentowanych terrorystów przekroczyło granicę USA z Meksykiem. Ale Murphy twierdzi, że rzeczywista liczba to tylko trzy potwierdzone przypadki.

W skardze zarzuca również, że został usunięty ze swojego stanowiska w sierpniu tego roku po tym jak skonfrontował się z Wolfem i Cuccinellim.

Źródło: DHS
Fot. DHS

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: