AUSTRALIA WZMACNIA OBRONĘ PRZED CHIŃSKIM SZPIEGOSTWEM

Sześciu chińskim obywatelom podejrzanym o szpiegostwo lub próby ingerencji w politykę Australii, odmówiono ponownego wjazdu do kraju.

Wśród ww. szóstki dwóch było pracownikami naukowymi przebywającymi za granicą. To właśnie wtedy australijski rząd anulował ich wizy, co skutecznie uniemożliwiło im powrót do kraju. Czterech pozostałych, pracujących jako dziennikarze, opuściło Australię po rozmowie z ASIO.

Australijskie media zidentyfikowały podejrzanych. Wśród nich znaleźli się Chen Hong, Li Jianjun, a także dwaj chińscy dziennikarze, szef Biura Australijskiego China News Service, Tao Shelan, oraz szef Biura China Radio International w Sydney, Li Dayong.

Według nieoficjalnych danych, czterech dziennikarzy nie było oficerami chińskiego wywiadu udającymi reporterów, lecz dziennikarzami, którzy zaangażowali się w działania wywiadowcze.

Uważa się, że dochodzenie w sprawie zagranicznej ingerencji było związane z australijskim parlamentarzystą Shaoquettem Moselmane. Według nieoficjalnych informacji Komunistyczna Partia Chin próbowała przeniknąć do parlamentu poprzez jego biuro. Chińskie media państwowe ujawniły w środę, że w dniu 26 czerwca australijskie służby bezpieczeństwa przeprowadziły “naloty” na chińskich dziennikarzy w Sydney. Tego samego dnia, w ramach dochodzenia nadzorowanego przez ASIO, agenci australijskiej policji federalnej dokonali nalotu na nieruchomości związane z panem Moselmane i jego pracownikiem zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin, Johnem Zhangiem.

Co istotne, sprawa trafiło do mediów dzień po tym, jak Michael Smith z The Australian Financial Review i Bill Birtles z ABC schronili się w placówkach dyplomatycznych w Pekinie i Szanghaju. W środę ujawniono również, że australijski nadawca Cheng Lei, który pracuje dla państwowej China Global Television Network i został zatrzymany w Chinach, został oskarżony o zagrożenie dla bezpieczeństwa Chin.

Źródło: The Australian
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: