TRUMP I BIDEN NA CELOWNIKU ZAGRANICZNYCH HAKERÓW

Microsoft w ostatnim czasie wskazał, że hakerzy związani z Rosją, Chinami i Iranem szpiegują ludzi zaangażowanych w kampanię prezydencką w USA.

Jak informuje Microsoft rosyjscy hakerzy, którzy naruszyli przebieg kampanii w 2016 roku ponownie podejmują działania. Według technologicznego giganta Microsoft „jasne jest, że zagraniczne grupy zwiększyły swoje wysiłki nacelowane na zakłócenie wyborów w USA”.

Rosyjscy hakerzy z Fancy Bear na celownik wzięli ponad 200 organizacji, z których wiele jest powiązanych z amerykańskimi partiami politycznymi – zarówno republikanami, jak i demokratami, powiedział w oświadczeniu Microsoft. Ci sami napastnicy celowali również w brytyjskie partie polityczne. Dla przypomnienia Fancy Bear to jednostka do cyberataków rzekomo powiązana z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU.

Zarówno Rosja jak i Chiny zaprzeczyły doniesieniom Microsoft. W piątek Dmitrij Peskow, rzecznik prezydenta Władimira Putina, powiedział, że Kreml nigdy nie próbował ingerować w wybory w innych krajach. Chiński rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Zhao Lijian powiedział zaś, że Microsoft „nie powinien wysuwać oskarżeń przeciwko Chinom nie mając jasnych dowodów”.

Według Microsoftu większość ataków cybernetycznych nie zakończyła się sukcesem. „To, co zaobserwowaliśmy, jest zgodne z poprzednimi wzorcami ataków, które nie tylko są skierowane do kandydatów i pracowników kampanii, ale również do tych, którzy konsultują w kluczowych kwestiach” – powiedział Tom Burt. “Działania te podkreślają potrzebę korzystania przez osoby i organizacje zaangażowane w proces polityczny z narzędzi bezpieczeństwa”.

Co więcej, wyróżniające się osoby w społeczności międzynarodowej, instytucjach akademickich i organizacjach politycznych również zostały uznane za cel ataku chińskiej grupy hakerów znanej jako Zirconium. Irańska grupa znana jako Phosphorus również podejmowała próby uzyskania dostępu do kont urzędników Białego Domu i pracowników kampanii pana Trumpa w okresie od maja do czerwca tego roku.

Źródło: BBC
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: