IRAŃSKI SPISEK – MORDERSTWO AMBASADORA USA W RPA?

Według ostatnich raportów amerykańskiego wywiadu Iran rozważa przeprowadzenie zamachu na amerykańskiego ambasadora w Republice Południowej Afryki.

Wiadomości o spisku pojawiały się, w czasie, gdy Iran szuka sposobów na odwet za decyzję prezydenta Donalda Trumpa dot. zabicia potężnego irańskiego generała na początku tego roku. Jeśli zamach zostanie przeprowadzony, może on dramatycznie zwiększyć napięcie między USA a Iranem i wywrzeć ogromną presję na Trumpa, aby się wycofał.

Amerykańscy urzędnicy wiedzą o zwiększonym zagrożeniu bezpieczeństwa ambasadora. Jednak w ostatnich tygodniach informacje wywiadowcze dot. poziomu zagrożenia stały się bardziej szczegółowe. W spisek rzekomo jest zaangażowana ambasada Iranu w Pretorii.

„Duty to Warn” wymaga od amerykańskich agencji szpiegowskich powiadomienia potencjalnej ofiary, jeśli dane wywiadowcze wskazują, że jej życie może być w niebezpieczeństwie. Marks została poinformowana o zagrożeniu, powiedział urzędnik rządowy USA. Informacje zostały również włączony do World Intelligence Review, znanego jako WIRe, tajnego „produktu” dostępnego dla wysokich rangą urzędników ds. polityki i bezpieczeństwa w całym rządzie USA, a także niektórych ustawodawców i ich pracowników.

Marks, została zaprzysiężona jako ambasador USA w październiku ubiegłego roku. Jest zaufaną osobą obecnego prezydenta od ponad dwóch dekad. Jest również członkiem jego klubu Mar-a-Lago na Florydzie. Krytycy Trumpa wyśmiewali ją jako “projektantkę torebek”, ale jej zwolennicy ripostowali, że jest odnoszącą sukcesy bizneswoman – jej torebki kosztują aż 40 000 dolarów. Urodziła się również w RPA i posługuje się kilkoma kluczowymi dla tego kraju językami, w tym afrikaans i Xhosa.

Społeczność wywiadowcza nie jest do końca pewna, dlaczego Irańczycy mieliby atakować Marks, który ma niewiele, jeśli w ogóle, znanych powiązań z Iranem. Możliwe, że Irańczycy wzięli pod uwagę jej długą przyjaźń z Trumpem, powiedział urzędnik rządu USA.

Rząd irański prowadzi również tajne siatki wywiadowcze w RPA, jak zauważyli urzędnicy. W 2015 r. Al Jazeera i The Guardian poinformowały o wyciekach dokumentów wywiadowczych, które szczegółowo opisują rozległą tajną sieć irańskich agentów w RPA.

Co ważne, Iran ma za sobą długą historię przeprowadzania zamachów poza granicami swojego kraju. W ostatnich dziesięcioleciach jednak państwo to na ogół unikało bezpośrednich ataków na amerykańskich dyplomatów, chociaż wspierane przez Iran bojówki od dawna atakowały amerykańskie placówki dyplomatyczne i personel w Iraku.

Iran i Republika Południowej Afryki współpracowały w ostatnich dziesięcioleciach na wielu frontach, w tym w USA, gdzie Republika Południowej Afryki czasami opowiadała się za Iranem. Uważa się, że południowoafrykańskie złoża uranu były głównym przedmiotem zainteresowania Iranu, ponieważ rozwijał on swój program jądrowy.

Źródło: Politico
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: