WIELKI POWRÓT ZBROJEŃ IRA

Dennis McFadden objęty obecnie programem ochrony świadków po tym, jak szpiegował dysydenckie grupy republikańskie w Irlandii Północnej na zlecenie MI5, dotarł do kluczowych informacji w sprawie zakupów broni. Według informacji medialnych ww. Szkot odkrył dowody na sojusz IRA z radykalnymi ruchami bliskowschodnimi.

Dennis McFadden, który został w zeszłym miesiącu ujawniony, pracował jako oficer ds. zasobów w Nowej IRA. W ramach swojej pracy udało mu się uzyskać informacje, że IRA otrzymała broń i środki finansowe od Hezbollahu i niektórych innych grup palestyńskich.

Doniesienia mediów z Irlandii Północnej sugerują, że bronią tą są karabiny szturmowe oraz moździerze. Śledztwo mające na celu infiltrację Nowej IRA nazwano operacją Arbacia. Według nieoficjalnych informacji działania szpiegowskie McFaddena dowiodły, że dysydenci z IRA zaczęli komunikować się z radykalnymi grupami z Bliskiego Wschodu około 2017 roku.

Służby bezpieczeństwa mają obecnie informacje sugerujące, że członkowie IRA pojechali do Libanu w 2018 roku, aby spotkać się z Hezbollahem, szyicką milicją wspieraną przez Iran. Nowa IRA jest postrzegana jako największa dysydencka republikańska organizacja terrorystyczna, która odpowiada m.in. za śmierć dziennikarki Lyre McKee.

Źródło: DailyRecord
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: