NOWE OTWARCIE W RELACJACH BAHRAJN-IZRAEL

Bahrajn zrobi wszystko, co w jego mocy, by chronić Izraelczyków przed zagrożeniami ze strony szyitów i Iranu, powiedział w poniedziałek były szef Mossadu Efraim Halevy.

Przemawiając w ramach wirtualnej konferencji Jerozolimskiego Klubu Prasowego z udziałem mediów Halevy powiedział: „Istnieje potencjalne poważne zagrożenie, polegające na tym, że Irańczycy mogą uznać pobyt Izraelczyków w Bahrajnie za okazję do ataku”. “Myślę, że władze lokalne w tych krajach [Bahrajnie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich] dobrze wiedzą… będą wiedzieć, jak sobie z tym poradzić w skuteczny sposób” – dodał.

W odniesieniu do Iranu Halevy wyraził zdecydowany optymizm, że po wyborach w USA dojdzie do zawarcia nowego układu nuklearnego między USA a Islamską Republiką. Zauważył, że prezydent USA Donald Trump obiecał, że będzie bardziej naciskał na zawarcie porozumienia, jeśli zostanie on ponownie wybrany.

Sytuacja Bahrajnu zmagającego się z różnymi kryzysami, w tym z załamującą się gospodarką z powodu niskich cen ropy naftowej, sprawiła, że jest on bardziej otwarty na współpracę z Izraelem w celu przekształcenia się w regionalne centrum dla startupów technologicznych.

Bahrajn jest szczególnie zainteresowany wspólnymi projektami z Izraelem w sektorze technologii finansowych oraz w szeregu innych gałęzi przemysłu, od energii, przez wodę, po środowisko naturalne.

Źródło: JPost
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: