PACIFIC PIVOT NABIERA NA SILE

Sekretarz obrony USA, Mark Esper, ogłosił ambitny plan rozbudowy Marynarki Wojennej USA o szereg bezzałogowych i autonomicznych okrętów, łodzi podwodnych i samolotów, aby stawić czoła rosnącym wyzwaniom morskim ze strony Chin.

Szef Pentagonu powiedział, że przegląd potęgi amerykańskiej marynarki wojennej, nazwany “Future Forward”, określił plan “zmiany gry”, który miałby rozszerzyć flotę morską USA do ponad 355 statków, z obecnych 293.

Plan, który wymaga dodania dziesiątek miliardów dolarów do budżetu Marynarki Wojennej USA do 2045 roku, ma na celu utrzymanie przewagi nad chińskimi siłami morskimi, postrzeganymi jako główne zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych.

“Przyszła flota będzie bardziej zrównoważona w swojej zdolności dostarczania zabójczych efektów z powietrza i z morza” – powiedział Esper w środowym przemówieniu w Rand Corporation w Kalifornii.

Rozbudowa będzie polegała na dodaniu  statków nawodnych, jak również większej liczby okrętów podwodnych, nawodnych i podpowierzchniowych, które będą bezzałogowe i autonomiczne.

Planuje się, że flota statków będzie bardziej zdolna dostarczania precyzyjnych uderzeń na bardzo duże odległości. Przykładem jest nowy program fregaty z rakietami kierowanymi, produkujący statki o „zwiększonej śmiertelności, zdolności przetrwania i zdolności do prowadzenia rozproszonych działań wojennych”.

Esper podkreślił, że Chiny są największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA, a region Indo-Pacyfiku jest obszarem „priorytetowym” dla amerykańskiego wojska. „Region ten jest ważny nie tylko dlatego, że jest ośrodkiem handlu światowego, ale również dlatego, że jest epicentrum wielkiej konkurencji sił z Chinami” – powiedział.

Raport Pentagonu na temat Ludowego Wojska Wyzwolenia, wydany na początku tego miesiąca, powiedział, że Pekin posiada największą na świecie flotę marynarki wojennej z 350 okrętami i łodziami podwodnymi. Mimo to, Esper podkreślił, że chińska marynarka wojenna pozostaje w tyle pod względem siły i możliwości.

Źródło: The Guardian
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: