Amerykańska NSA w ogniu krytyki. „Najpoważniejszy kryzys od czasu Snowdena”

Inspektor generalny amerykańskiej National Security Agency (NSA) podpisał się pod półrocznym raportem o zadziwiającej treści, przekazanym do Kongresu USA. Potępia w nim kierownictwo NSA w związku z niewystarczającą ochroną danych dotyczących obywateli USA, zgromadzonych w agencji.

Inspektor generalny NSA stwierdza, iż w wyniku inspekcji przeprowadzonych w agencji uzyskał informacje świadczące o „licznych przypadkach nie stosowania się do obowiązujących przepisów” przez pracowników, nie przestrzegających reżimów bezpieczeństwa „sieci informatycznych, systemów i danych”.

Inne stwierdzone przez niego przypadki nie przestrzegania zasad ochrony informacji obejmują nie skanowanie przenośnych nośników danych przed ich instalowaniem w sprzęcie, a także „nieadekwatne i niepełne” plany systemów bezpieczeństwa.

Publikacja raportu nastąpiła miesiąc po tym, jak NSA ogłosiła program usuwania setek milionów bezprawnie pobieranych danych od amerykańskich telekomów od 2015 roku.

Członek Senackiej Komisji ds. Wywiadu, senator Ron Wyden wini za tą sytuację nie tylko NSA; „Telekomy gromadzą ogromną ilość prywatnych danych Amerykanów…ten incydent pokazuje, ze firmy te działały z niemożliwą do zaakceptowania niedbałością i nie stosowały się do obowiązującego prawa, przekazując rządowi dane wrażliwe”, twierdzi.

Źródło: The Hill

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl