Brytyjskie służby badają „polskie wątki” w sprawie Skripala

 

Według dziennikarzy The New York Times, Siergiej Skripal, były oficer GRU, który przeszedł na stronę MI6, zanim został otruty regularnie podróżował po Europie, spotykając się z oficerami służb wywiadowczych. Czy bywał również w Polsce?

Wiadomo, że Skripal odwiedzał między innymi Czechy i Estonię, gdzie spotykał się z oficerami tamtejszych służb specjalnych. Hiszpański wywiad kategorycznie odmówił potwierdzenia lub zaprzeczenia faktu utrzymywania kontaktu z byłym szpiegiem. Nieoficjalnie wiemy, że Skripal bywał także w Polsce i odbywał na terenie naszego kraju  spotkania (co najmniej dwa razy). Czy także jego rozmówcami byli oficerowie polskich służb?

Wizyty Skripala w państwach Europy Środkowo–Wschodniej miały miejsce w ciągu ostatnich lat a ich charakter pozostaje ściśle tajny. Podróże odbywały się za wiedzą, czy wręcz przyzwoleniem brytyjskich służb, które pomagały w organizacji spotkań. Ze względu na zdezaktualizowaną wiedzę, miały one raczej charakter „edukacyjno–motywacyjny”, przypominając niejako, że służby rosyjskie pozostają niezwykle aktywne na odcinku swojej byłej strefy wpływów. Czy coś konkretnego z tych spotkań wynikało? Trudno powiedzieć.

Jedno jest pewne, Skripal, podobnie jak wielu innych ex szpiegów, bardzo źle znosił brak zainteresowania swoją osobą. Szukał możliwości, aby znowu robić coś ważnego. Brytyjczycy nie widzieli w tym nic złego. Tym bardziej, że mógł dzięki temu zarobić dodatkowe środki.

Jak daleko Skripal posunął się w poszukiwaniu nowego obszaru aktywności? Czy Brytyjczycy na pewno wiedzieli wszystko? Jest to obecnie przedmiotem bardzo wnikliwego badania po stronie brytyjskich służb. Zresztą nie tylko w odniesieniu do samego Skripala, ale także jego rodziny. Jednym z elementów, który wciąż budzi wiele wątpliwości, jest kwestia roli nieżyjącego syna – Aleksandra Skripala. Pytanie, na razie pozostające bez odpowiedzi, czy Aleksander nie miał za zadanie utrzymania nieoficjalnego kanału komunikacji z Rosjanami? Śledczy starają się także ustalić kim była i gdzie przebywa partnerka Aleksandra, 49 letnia Anna, która po jego zagadkowej śmierci w Sankt Petersburgu miała zapaść się pod ziemię.

Pytań jest na razie więcej niż odpowiedzi. Jednak przy okazji śledztwa sporo pojawia się też dezinformacji w rosyjskim wydaniu, jak choćby ta, dotycząca rzekomych próśb Skripala, kierowanych do prezydenta Federacji Rosyjskiej, o możliwość powrotu do Moskwy.

Badany jest także wątek polskich spotkań Skripala, do których miało dojść na południu kraju oraz w Trójmieście. Będziemy oczywiście wracać do tego tematu.

Fot. Pixebay

Maciej Sankowski

Maciej Sankowski

Redaktor naczelny portalu O służbach. Ekspert ds. służb specjalnych.