CIA wprowadza „wirtualne rozmowy o pracę”

 

CIA szuka nowych, szybszych i efektywniejszych sposobów pozyskiwania do pracy osób ze znajomością języków obcych, informatyki oraz STEM [STEM składa się z takich dyscyplin jak: nauki przyrodnicze (Science), technologia (Technology), inżynieria (Engineering) i matematyka (Math)].

Najwyższej rangi urzędnik zajmujący się w CIA rekrutacją,  Sheronda Dorsey, udzieliła wywiadu telewizji CBS News w którym przyznała, że agencja już od jesieni planuje uruchomienie wirtualnych rozmów o pracę, które prowadzone będą przy użyciu komercyjnie dostępnych technologii.

CIA chce też przyspieszyć proces wydawania dla kandydatów do służby poświadczeń bezpieczeństwa przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji i „innych środków technicznych”. „Chcemy zejść poniżej 345 dni,” mówi Dorsey, zaznaczając, że jest to trudne bowiem Służba musi przeprowadzać efektywny system naboru przy jednoczesnej minimalizacji zagrożenia: „Chcemy być pewni, że ci, którzy do nas dołączają są naprawdę warci zaufania, nie chcemy przyjąć nie sprawdzonych osób, które stworzą zagrożenie nie tylko dla organizacji, ale też dla państwa”.

Co roku do CIA ochotnicy kierują ponad 50 tysięcy podań o przyjęcie do służby. Wśród nich są osoby o najwyższych kwalifikacjach, które znalazłyby pracę również w innych rządowych instytucjach.

Wśród kandydatów, do najwyżej ocenianych kwalifikacji jest znajomość języków obcych, niekoniecznie muszą im towarzyszyć umiejętności techniczne. Proces rekrutacji jest bardzo skomplikowany i rozbudowany. Ocenia się zdolności kandydatów, przeprowadza rozmowy, badania medyczne i testy na poligrafie, a także przeprowadza pogłębione ich sprawdzenia. Niezbędnymi cechami kandydata do służby w CIA jest posiadanie amerykańskiego obywatelstwa i gotowość do zmiany miejsca pobytu na Waszyngton, przynajmniej na jakiś czas. Dyskwalifikująca jest historia w bazie osób skazanych, używanie narkotyków czy posiadanie nielegalnych materiałów.

Co do kandydatów aktywnych w mediach społecznościowych, zdaniem Dorsey, kandydaci powinni wiedzieć, że akceptowana może być tylko dyskretna w nich obecność, nie zaś afiszowanie się np. z planami wstąpienia do CIA. Dorsey wstąpiła do CIA w 1989 roku. Pracowała w jednostce do spraw sowieckich jako analityk. Dzieli się też z kandydatami swoimi doświadczeniami, jako kobieta o pochodzeniu afroamerykańskim.

Agencja próbuje w ostatnim czasie przyciągnąć do pracy bardziej różnorodną grupę kandydatów do służby niż w ubiegłych latach – CIA oczekuje nie tylko na osoby rasy białej, nie tylko na mężczyzn i nie tylko na osoby heteroseksualne. Dorsey wskazuje na fakt, iż różnorodność jest elementem globalnej misji agencji, i że CIA bardzo jej potrzebuje.

Źródło: CBS News

Fot. Pixebay

Maciej Sankowski

Maciej Sankowski

Redaktor naczelny portalu O służbach. Ekspert ds. służb specjalnych.