Jednostka hakerska GRU aktywna podczas wyborów prezydenckich w Polsce?


Dzięki aktowi oskarżenia amerykańskiego prokuratora specjalnego Roberta Muellera wiemy, czym jest Jednostka 26165. Działa ona w ramach rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i skupia hakerów realizujących operacje wpływu na rzecz Kremla. Niewykluczone, że była ona aktywna podczas wyborów prezydenckich w Polsce. Sugeruje to wypowiedź byłego już szefa Cambridge Analytica, firmy która pomagała gromadzić dane na temat amerykańskich wyborów, podczas kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa.


Kiedy w ubiegłym tygodniu prace zespołu amerykańskiego prokuratora specjalnego Roberta Muellera uwieńczone zostały aktem oskarżenia przeciwko 12 rosyjskim oficerom wywiadu, okazało się, że w dokumencie tym pojawiły się znane ekspertom od bezpieczeństwa nicki hakerów: Fancy Bear, Sofacy, Pawn Storm, Strontium, Tsar Team, Sehakery, którzy przeprowadzili operację wpływu w trakcie amerykańskich wyborów prezydenckich. Hakerzy ci aktywni byli od 12 lat i pokonali m.in. zabezpieczenia NATO, Białego Domu z czasów Obamy, francuskiej stacji telewizyjnej, Światowej Agencji Antydopingowej,  wielu organizacji pozarządowych oraz instytucji na całym świecie. Przez cały ten czas eksperci szukali śladów Fancy Bear. Bez narzędzi Muellera, mogli tylko odnotowywać dokonania hakerów po zakończonych akcjach – po metodach działania, a przede wszystkim po pozostawionym kodzie. Programy Fancy Bear nie były gotowym produktem dostępnym komercyjnie, lecz dedykowanym i wciąż ulepszanym systemem narzędzi, takich jak X-Agent, pozwalający na kradzież haseł i przechwytywania obrazów z zainfekowanego komputera. Narzędzie to – według ustaleń ekipy Muellera, zostało przystosowane do wykorzystania przez kapitana Nikołaja Jurjewicza Kozaczka.

Akt oskarżenia sporządzony przez zespół Muellera rzuca też światło na mechanizm operacji wpływu (tzw. Macron Leaks) na wybory we Francji w 2017 roku. Click To Tweet Operacja Macron Leaks była w wielu elementach podobna do tej, która została przeprowadzona w trakcie amerykańskich wyborów prezydenckich rok wcześniej. Większość materiałów wykorzystanych w jej trakcie pochodziła ze zhakowanych kont na Gmailu, należących do osób związanych z kampanią Emmanuela Macrona, dystrybuowanych poprzez media społecznościowe przez boty.

Macron i tak wygrał wybory, a Francja ogłosiła, że nie ma dowodów na to, by to Rosja stała za hakerami. Jednak eksperci, specjalizujący się w sferze informatyki uważają, że metadane w dziewięciu arkuszach Excela, które analizowali w ramach własnego śledztwa dotyczącego tej operacji wskazuje, że były one wcześniej modyfikowane przez kogoś kto podpisał się „Рошка Георгий Петрович” (Gieorgij Pietrowicz Roszka). Wyniki przeglądu informacji w Google wskazują na to, że Roszka pracował dla podmiotu działającego na rzecz administracji rządowej w Moskwie w 2014 roku. Natomiast niezależny rosyjski portal„The Insider” ustalił, że wśród uczestników konferencji która odbyła się w 2016 roku uczestniczył Roszka. Przy nazwisku widniały następujące dane: „Jednostka wojskowa nr 26165, specjalista”.

Dzięki aktowi oskarżenia Roberta Muelera wiemy, czym jest Jednostka 26165. Mueller wskazuje ją jako jednostkę GRU skupiającą hakerów, realizujących operacje wpływu na rzecz Kremla, czyli Fancy Bear.  Ówczesny jej szef – Viktor Borysowicz Netykszo, jest jednym z oskarżonych w sprawie.

Coraz bardziej uzasadnione wydaje się pytanie o aktywność hakerów Jednostki 26165 na terytorium Polski. Click To Tweet Przypomnijmy, w materiale wyemitowanym przez brytyjski Channel 4, ówczesny szef Cambridge Analytica sugerował, że działania podejmowane były także w Polsce, przy okazji wyborów prezydenckich. Jaki ma to związek z jednostką GRU? Otóż we wszystkich przypadkach ingerencji w wybory w tle pojawiali się Rosjanie. Według naszych informacji polskie służby nie zbadały tego wątku, nie wystąpiły także do brytyjskich partnerów o informacje w tej sprawie. Dlaczego? Problemem powinna się zając komisja ds. służb specjalnych tym bardziej, że najbliższe dwa lata to prawdziwy maraton wyborczy w Polsce.

Źródło: The Daily Beast/własne

Fot. Pixabay

Maciej Sankowski

Maciej Sankowski

Redaktor naczelny portalu O służbach. Ekspert ds. służb specjalnych.