Pierwsza kobieta w historii na czele CIA

 

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, powołał na stanowisko szefa CIA pierwszą w historii kobietę. Jest nią Gina Haspel.

Gina Cheri Haspel (ur. 1.10.1956 r.) wstąpiła do CIA w 1985 roku. W ostatnich latach obejmowała w Agencji wysokie stanowiska: była szefem sztabu Centrum Antyterrorystycznego pod wodzą Jose Rodrigueza zaś od w 2013 roku zastępcą szefa w National Clandestine Service (dziś Directorate of Operations), jednostki odpowiadającej za przeprowadzanie tajnych operacji na całym świecie. W 2017 roku mianowana zastępcą szefa CIA, dziś obejmuje nadzór nad Agencją. Jako oficer operacyjny działający w obszarze walki z terroryzmem uczestniczyła w operacjach, które wzbudziły szereg kontrowersji i miały poważne skutki polityczne.

W 2002 roku miała nadzorować tortury wobec dwóch podejrzanych o terroryzm (Abu Zubayda i Abd al-Rahim al-Nashiri) później rzekomo uczestniczyła w niszczeniu taśm wideo dokumentujących brutalne przesłuchania w tajnym więzieniu (tzw. „Kocie oko”) w Tajlandii. Agencja utrzymuje z kolei, że decyzję o zniszczeniu nagrań podjął ówczesny szef Haspel, Jose Rodriguez.

W grudniu 2014 roku Europejskie Centrum Praw Konstytucyjnych i Praw Człowieka wszczęło postępowanie karne przeciwko kilku agentom CIA, po opublikowaniu przez Komisję Senacką Stanów Zjednoczonych raportu o torturach przeprowadzonych przez amerykańskie agencje wywiadowcze. Na liście nazwisk znalazła się także Gina Haspel.
Trzy lata później – 7 czerwca 2017 roku – Europejskie Centrum Praw Konstytucyjnych i Praw Człowieka wezwało Prokuratora Generalnego Niemiec do wydania nakazu aresztowania Haspel za nadzorowanie ośrodka tortur wobec podejrzanych o terroryzm. Skierowana przeciwko niej skarga dotyczy głównie stosowanych tortur wobec Abu Zubaydy.

Gina Haspel była wielokrotnie odznaczona za wybitne osiągnięcia w służbie .

Źródło: The Washington Post

Fot. CIA

Podobne artykuły

Maciej Sankowski

Redaktor naczelny portalu O służbach. Ekspert ds. służb specjalnych.
Follow Me: