Rosyjscy hakerzy zaatakowali niemieckich nadawców publicznych

Dwaj najwięksi niemieccy nadawcy publiczni -  ZDF i WDR, zostali zaatakowani przez rosyjską grupę hakerów o nazwie „Sandworm”. Na razie nie wiadomo, jaki był cel ataku, ani czy wykradziono jakieś dane wrażliwe. Przedstawiciele służb bezpieczeństwa twierdzą, że do ataku doszło w czerwcu. ZDF potwierdziło, że zainfekowanych zostało 10 komputerów. WDR nie chce komentować sprawy „ze względów bezpieczeństwa’.

Sandworm jest grupą hakerów, która ma być rzekomo kontrolowana przez rosyjski wywiad wojskowy – GRU. Amerykańscy śledczy twierdzą, że to ta grupa odpowiada za włamanie się do serwerów Partii Demokratycznej w 2016 roku, w czasie amerykańskich wyborów prezydenckich. Grupa pojawiła się w sieci w 2013 roku i – według niemieckiego wywiadu, zaatakowała serwery NATO, kilka zachodnich firm telekomunikacyjnych i ukraińskich dostawców energii.

W tym roku rząd niemiecki przyznał, że jego sieć komputerowa została też zainfekowana oprogramowaniem złośliwym. Za atak odpowiadać ma rosyjska grupa hakerów APT28. Click To Tweet

Niemiecki wywiad (BND) wydał dwa tygodnie temu  ostrzeżenie w stosunku do kluczowych instytucji w kraju, w tym nadawców publicznych i spółek medialnych. W komunikacie znalazła się informacja, że szwajcarskie laboratorium – Spiez Laboratory, które prowadzi badania dotyczące broni chemicznej również było celem ataku grupy Sandworm. Właśnie tam prowadzone były badania mające na celu sprawdzenie, czy do otrucia Siergieja Skripala użyto toksyny Nowiczok.

Rzecznik Spiez Laboratory potwierdził, że pracownicy laboratorium zaatakowani zostali operacją z wykorzystaniem phishingu – w trakcie prowadzonych warsztatów przesłany został do nich zainfekowany dokument. Jednak samo laboratorium nie ucierpiało w ataku hakerskim.

Źródło: Der Spiegel

Fot. Pixabay

 

 

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl