Sankowski dla Newsweeka: Jak Rosjanie manipulują Polską

Redaktor naczelny portalu O służbach, Maciej Sankowski, udzielił wywiadu Newsweekowi. Ekspert odniósł się do kwestii takich jak wpływ rosyjskiej dezinformacji na polskie społeczeństwo.

 

Zdaniem Sankowskiego rosyjskie narracje “sprowadzają się do 6 najważniejszych haseł: uchodźcy to zagrożenie; stabilności UE grozi radykalny islam; jedność Unii zanika; niebezpieczeństwo ze strony Rosji to wymysł; dyskryminacja mniejszości rosyjskich postępuje; Ukraina to skorumpowane państwo chaosu”.

“Rosjanie słusznie kalkulują, że w naszym przypadku dezinformację najłatwiej jest szerzyć za pomocą grup skrajnie ksenofobicznych, nacjonalistycznych i wrogich Ukrainie. Ich przedstawiciele oferują proste recepty na bardzo skomplikowane problemy, co wielu ludzi przekonuje. Na razie inspiracja idzie w tym kierunku – czy za nią idzie też finansowanie? Nie wiemy, ale na pewno warto się temu przyglądać” – podkreśla redaktor naczelny O służbach.

Zdaniem Sankowskiego z rosyjską dezinformacją da się walczyć. “Największe osiągnięcia na tym polu mają obecnie służba brytyjska oraz, co ciekawe, holenderska. Dysponują one zaawansowanymi programami, które są w stanie prześledzić drogę rozchodzenia się fake news’a i pokazać grupy, które były najaktywniejsze w jego kolportowaniu. Moglibyśmy skorzystać z ich pomocy sojuszniczej i doświadczenia, ale obawiam się że dla naszych służb nie jest to priorytetem” – twierdzi redaktor naczelny O służbach.

Cały wywiad można znaleźć tutaj.

 
Maciej Sankowski

Maciej Sankowski

Redaktor naczelny portalu O służbach. Ekspert ds. służb specjalnych.